Loading...

فالوده یزدی

فالوده یزدی
اصل فالوده را كه در یزد ماقوتك می نامیدند ، و با شهد می خوردند ، در خانه ها نیز تهیٌه می دیدند. فالوده را از مغازه حلوائی ، مخلوط با شهد یا غالبا" بدون شهد خریده در منزل مصرف می كردند.

اصل فالوده را كه در یزد ماقوتك می نامیدند ، و با شهد می خوردند ، در خانه ها نیز تهیٌه می دیدند. فالوده را از مغازه حلوائی ، مخلوط با شهد یا غالبا" بدون شهد خریده در منزل مصرف می كردند . خرید بدون شهد فالوده نه فقط به این دلیل بود كه خریدن جداگانه فالوده و شهد مثلا" دو – سه درصد ارزان تر تمام می شد ( و البته اقتصاد خانوار معقول یزدی ، به خصوص در زمان فقر عمومی قبل از نفت ، از همین در صدها تشكیل می شد ) ؛ بلكه بیشتر به این دلیل بود كه فالوده ای كه تازه با شهد مخلوط شده بود طعم و مزٌه بسیار بهتری داشت .

ظهر گرماي تابستان كوير، در خنكاي بازارچه نيمه تاريك «صدري» در حوالي «دروازه مهريز» يك دكان پالوده فروشي بود تاريك و بزرگ. دور تا دور آن در رف هاي دكان، قرابه هايي از انواع عرق هاي گياهي و گلاب، تنگ هم چيده شده بود و در پيشخوان دكان، يك لگن بزرگ مسي پر از پالوده و يك كاسه بزرگ شيره و تعداد زيادي كاسه كاشي كار ميبد گذاشته شده بود. صاحب مغازه كه پير مردي نوراني با شالي بر سر و لنگي به كمر بود، تند و چابك ملاقه مخصوص را پر از پالوده مي كرد و آب آن را مي گرفت و پالوده را در كاسه، خالي مي كرد و قدري شيره در آن مي ريخت و كمي گلاب و چند دانه بذر سياه رنگ نوعي گياه روي پالوده مي افشاند. در آخر كار از زير گوني هاي خيس با كلنگ كوچكي قدري برف از توده برف جدا مي كرد و در كاسه پالوده ريخته، به دست مشتريان تشنه و از گرماي آفتاب گريخته مي داد. مشتري با يك قاشق چوبي پرنقش و نگار، پالوده و شيره و گلاب و برف را به هم مي زد. آن ها كه امروزي تر شده بودند پالوده معطر شيرين و سرد را قاشق قاشق مي خوردند و عده اي هم بي صبرانه پالوده را هورت مي كشيدند و پول اندكي روي پيشخوان گذاشته، پي كار خود مي رفتند.

نظرات
  ارسال نظر
  آمار
  • تعداد کالا: 57
  • بازدید امروز: 115
  • بازدید دیروز: 262
  • بازدید کل: 1022557